نوشتن دیدگاه

کشور دارای بزرگ ترین ذخایر اثبات شده نفت

واقعیت این است که عربستان تولید کننده اصلی نفت در اوپک است، اما رهبر بی بدیل در زمینه تولید نفت نیست.

در سال های اخیر این عنوان بین عربستان سعودی، روسیه و آمریکا در گردش بوده.

از نظر ذخایر اثبات شده نفت نیز عربستان سعودی در اوپک در رتبه دوم قرار دارد. بر اساس آمار اوپک، شاهزاده واقعی نفت در اوپک ونزوئلا است که ۳۰۰٫۸۸ میلیارد بشکه ذخایر اثبات شده نفت دارد. این میزان ۲۴٫۸ درصد از کل ذخایر نفت اوپک است. در مقابل ذخایر اثبات شده نفت عربستان بیشتر از ۲۶۶٫۴۶ میلیارد بشکه است که ۲۲ درصد ذخایر این سازمان را تشکیل می دهد. بنابراین عربستان در رده دوم قرار دارد. اما با وجود این که ونزوئلا بزرگ ترین ذخایر نفت اوپک را در اختیار دارد، نتوانسته است از ذخایر عظیمش استفاده کند تا کنترل عربستان سعودی در اوپک را تهدید کند.

بخش عمده ای از نفت ونزوئلا در کمربند اورینوکو واقع است که در بخش شمالی این کشور قرار دارد. در واقع بر اساس برخی برآوردها، در این منطقه حدود ۱٫۲ تریلیون بشکه نفت وجود دارد. این نفت، نفت سنگین است که استخراج آن گران تر در می آید.

به عنوان مثال برای تولید هر بشکه نفت در ونزوئلا باید ۲۷٫۶۲ دلار هزینه شود در حالی که برای تولید یک بشکه نفت در عربستان تنها ۸٫۹۸ دلار هزینه می شود. حتی آمریکا هم برای تولید هر بشکه نفت در حفاری شیل ۲۳٫۳۵ دلار هزینه می کند که از نفت ونزوئلا ارزان تر است. به همین دلیل است که ونزوئلا به رغم داشتن بزرگترین ذخایر نفتی، ششمین تولید کننده نفت اوپک و دهمین تولید کننده نفت جهان است. برای استخراج نفت نیز به فناوری و سرمایه گذاری نیاز است. در ونزوئلا برای هر بشکه نفت باید ۶٫۶۶ دلار سرمایه گذاری شود در حالی که در عربستان ۳٫۵۰ دلار سرمایه گذاری می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *